Kontynuując poprzedni wpis i zakładając, że aparat już mamy, możemy dobrać do lustrzanki idealny obiektyw, spełniający nasze oczekiwania i potrzeby.

Na początek musimy znać swój cel, czyli wiedzieć co chcemy fotografować, czy to będą ludzie, zwierzęta, przedmioty, pejzaże? Gdy odpowiemy sobie na to pytanie, możemy przejść dalej. 🙂

Z pewnością zaczynając swoją przygodę z fotografią lubisz robić zdjęcia, czy to komórką, czy też innym narzędziem do uwieczniania chwil i z pewnością jeszcze nie jesteś pewny co chcesz fotografować. Aparat jest takim komputerem, bez monitora (obiektywu) czyli mając sam komputer wiele nie zdziałamy, bo nie będziemy widzieć. Do komputera możemy podłączyć różne monitory, tak samo jak do naszej lustrzanki.

Pierwszym obiektywem, z którym z pewnością wszyscy się spotkali jest obiektyw „kitowy” to potoczna nazwa, mówi ona o podstawowym obiektywie, dołączanym często do lustrzanek, lecz, aby zrozumieć na czym polega wybór dobrego obiektywu, musimy zaznajomić się z pojęciem zwanym przysłoną (F)

Im większa przysłona tym większy pomiar ostrości i ciemniejszy obrazek, kierując się tą zasadą, wybór obiektywu jest prosty. Obiektyw kitowy zazwyczaj ma minimalną przysłonę F5,6 przez co świat, który on widzi będzie nieco ciemniejszy, niż rzeczywiście jest. Lepsze i droższe obiektywy mogą widzieć jaśniej, np. przysłona f2.0 dzięki której nasz obrazek jest jaśniejszy, niż przy przysłonie F5,6 ma mniejszą głębie ostrości, czyli będzie widział stojącą przed nim osobę ostrą, a tło rozmazane.

Dzięki temu wybierzemy dobry obiektyw, który spełni nasze oczekiwania, lecz jeśli dalej nie jesteś pewny, czy dany obiektyw będzie satysfakcjonujący, zawsze możesz nas spytać o poradę, z chęcią pomożemy 🙂

Owocnych i dobrych wyborów!
Zespół Make Video


Leave a Reply

Your email address will not be published.