Ustawiliśmy przysłonę i czas naświetlenia, lecz dalej nasze ujęcie nie wygląda tak jak chcieliśmy, co wtedy? ? Z ratunkiem przychodzi nam kolejna opcja w aparacie. ??

Gdy widzimy stare fotografie naszych dziadków. Czarno białe, z efektem sepia  ? często towarzyszą im widoczne małe czarne kropki i nikt nie ma wątpliwości, że taki efekt na dawnych zdjęciach nikomu nie przeszkadza, może on być spowodowany np. upływem czasu. Jednak problem robi się, gdy ten szum widoczny jest na naszych, eleganckich i nowoczesnych zdjęciach. Od czego ten szum zależy i jak go niwelować?

W naszym aparacie oprócz opcji czasu naświetlenia i przysłony jest jeszcze taka opcja jak ISO ? czyli czułość matrycy. To tymi trzema ustawieniami operujemy, aby uzyskać oczekiwany efekt. ? Im mniejsza wartość – 100 tym mniejszy szum na zdjęciu, a obraz jest ciemniejszy, niż gdybyśmy ustawili większa wartość np. 3200 wtedy zwiększa się szum, a obraz jest jaśniejszy w ciemniejszych pomieszczeniach.

Podsumowując czasami trzeba samemu wybrać, czy chcemy jaśniejszy obrazek z większą liczbą widocznych szumów w kadrze, czy jednak ciemniejszy i w postprodukcji rozjaśnimy nasze ujęcie. ?


Jeśli chcielibyście o coś zapytać, lub dodać coś od siebie, zachęcamy do komentowania.
Zespół Make Video


Leave a Reply

Your email address will not be published.