Format JPEG używany od lat przez każdego z nas być może odejść do lamusa a to za sprawą decyzji Apple, która na początku wprowadziła domyślny format High Efficiency Image File plików zdjęciowych w systemach iOS i macOS za nim poszedł windows i ciekawe kto teraz zrobi kolejny krok?

Już się pojawiają nowe aparaty które wykorzystują owy format. Canon EOS-1D X Mark III posiada taką funkcję. Czekamy na decyzję sonyego, panasonica, nikona i innych..

Co przewyższa HEIF od JPEG-a?

Ma 10 bit czyli rejestruje 1024 odcieni RGB , jpeg natomiast 8 bit i rejestr 256 odcieni.

Inne zalety HEIF

Pomieści w jednym pliku serie ujęć, które jpeg tworzy każde osobno. Potencjał który z pewnością otwiera wiele nowych drzwi w fotografii.

Kiedy JPEG skopiujemy 100 razy, oryginalny plik i setny będzie różnił
się jakością, liczba pixeli w zdjęciu momentalnie spadnie, czego nie można powiedzieć o HEIF. Posiada on podobnie jak RAW powrót do początków edycji zdjęcia dzięki czemu nie trzeba tworzyć osobnych jpeg-ów które zajmują dodatkową część naszego dysku.

Format HEIF posiada więcej informacji niż JPEG, ale nie można go porównywać do RAW-a w którym są zapisane wszystkie informacje. Myślę, że HEIF nie wyprze tak popularnego JPEG-a ale będzie doskonałym narzędziem do szybkiej edycji zdjęć na portale społecznościowe z poziomu komórkowego. Co o tym myślicie?


Polub nas na facebooku
Obserwuj na instagramie
Do zobaczenia!


Leave a Reply

Your email address will not be published.