Chcesz robić dobrze zdjęcia? a może szukasz czegoś do robienia filmów? Dobrze trafiłeś! Doradzimy jak zacząć swoją przygodę z fotografią.

1. Nastawienie

Jak widzisz fotografa, co o nim myślisz? Jaki to człowiek? Z pewnością powiesz, że jest otwarty do ludzi, przepełniony pozytywną energią i że zna się na rzeczy. Tak, o nastawienie tutaj chodzi. Im większa energia płynie od ciebie przy robieniu zdjęć, tym bardziej widać to na twoich fotografiach, to się przebije niczym odbitka, niewidzialnie na zdjęcie. To pierwszy krok ku wyborze dobrego aparatu na przyszłe lata, lecz gdy szukamy sprzętu na wakacje, co wtedy?

2. Bezlusterkowiec czy lustrzanka?

W fotografii, czyli do zdjęć – lustrzanka jest bardziej profesjonalnym aparatem, lecz nie zawsze, są wyjątki jak aparaty bez lusterkowe, które „robią robotę”, np. aparat Leica, którą ma w zasięgu jedynie elita fotografów, bo na ten moment piętnaście osób w Polsce. Więc jeśli chcesz kupić aparat „na wypady” z rodziną, gdzie wystarczy wcisnąć przycisk migawki, polecam kupić aparat bez lustra do 1000 zł, aparat wtedy sam wykona zdjęcie bez zbędnej logiki. Lecz gdy chcesz z fotografią robić coś więcej, wtedy możesz zainwestować w lustrzankę, w której będziesz zachodzić w głowę co będące w niej ustawienia oznaczają.

3. Fotografia i film?

Co wybrać do fotografii, a co do filmu? To pytanie jest bardzo proste, do filmu zalecane są jak już mówimy o aparatach to bez lusterkowe, „lustrzanki lepiej nadają się do zdjęć. Dlaczego? Gdy wciskamy przycisk migawki, a aparat robi zdjęcie, podnosi na chwilę lustro i po chwili je opuszcza, jednak przy filmie lustro jest ciągle podniesione, a matryca cały czas odsłonięta, co skraca żywotność aparatu. Jednak to nie eliminuje lustrzanek jako „kamer”, których można używać do nagrywania wspaniałych chwil, i do używania jej jako urządzenia wielofunkcyjnego do zdjęć jak i do filmów.

4. Stabilizator

Mamy już wybrany aparat, czyli nasze najważniejsze narzędzie do spełniania pasji jaką jest fotografia  Teraz pora na dobranie odpowiedniego statywu, który przyda się nam np. do nocnych zdjęć. Tak na prawdę przy wyborze statywu kierujemy się wyborem głowicy. Czy będzie to głowica statyczna, gdzie nie potrzebujemy wykonywać płynnego ruchu, bo robimy zdjęcie, czy też dynamiczna, która posłuży nam bardziej do filmowania niż do zdjęć. Także nie tylko zamierzenie funkcjonowania jest ważne, ale od tego zależy cena naszego narzędzia, tam gdzie wchodzi ruch, tam ceny stają się wyższe. Przytoczę parę nazw, które przydadzą się w poszukiwaniu dobrego stabilizatora:

– Rig, Steadycam, Flycam, Gimbal, Monopod


Leave a Reply

Your email address will not be published.