SŁOWNIK FILMOWCA

Często przy nagrywaniu klipów pada różne słownictwo. Z pewnością słyszałeś rozmowę fotografa z fotografem i zastanawiałeś się co znaczy owe „szesnaście jeden cztery”, albo „setka”? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Tak na prawdę większość ekip dobiera własne słownictwo i gesty, które tylko oni rozumieją. Jednak jest też słownik pojęć, który jest znany przez wszystkich. Owe „Szesnaście jeden cztery” to nic innego jak nazwanie ustawień, które ma obiektyw, a „setka” to nie 100 ml wódki, lecz dźwięk nagrany jednocześnie z obrazem.

Jednak, aby być operatorem kamery 😉 koniecznie musisz uzbroić się w czapkę z daszkiem i w kubek z ciepłą kawą. Koniecznie! Inaczej twój film będzie kompletną klapą. Musisz też mieć obok siebie dobrego człowieka, który stoi przy krześle reżyserskim, na którym siedzisz popijając spokojnie kawę i bez żadnego pośpiechu, po cichutku szepczesz do niego polecenia. Ta osoba uważnie słucha twoich uwag. Po czym głośno wykrzykuje do wszystkich usłyszane zalecenia. Uwzględniając przy tym słowa, które zawarte są w słowniku filmowca. A oto i one:

Akcja – 🙂
Czas otwarcia migawki – Czas w którym jest robione zdjęcie.
Przysłona – Regulujesz dzięki temu szerokość ostrości. Im większa wartość tym szersza ostrość i jest ciemniej.
Iso – Im wyższa wartość, tym większe ziarno na zdjęciu.
Dpi – Ilość informacji w jednym pikselu zdjęcia.
Ogniskowa obiektywu – szerokość widzenia np. 20 mm, 100 mm.
Głębia ostrości – Inaczej szerokość ostrości.
Balans Bieli – Ustawienie, dzięki któremu biel jest biała, a nie żółta.
Mamy to! – 🙂

Są to podstawowe pojęcia. Z pomocą drugiej osoby, która też je zna, możesz zrobić profesjonalne ujęcie gdziekolwiek jesteś!


Jeśli spodobał Ci się wpis zostaw 👍 na naszym fanapge facebookowym i bądź informowany na bieżąco o nowościach na blogu i zniżkach! 😍
Zespół Make Video


Leave a Reply

Your email address will not be published.